Wskazówki dotyczące wczesnego rozwoju dziecka

0
109

Każdy rodzic chce rozwijać swoje dziecko od najmłodszych lat. Przecież światowi psychologowie twierdzą, że najwyższy punkt w rozwoju myślenia przypada na 3 lata.

W tej klasie wiekowej dziecko daje niesamowite rezultaty. Istnieje kilka metod wczesnego rozwoju. 

1. System Marii Montessori. Głównym zadaniem tej techniki jest stworzenie sprzyjającego środowiska dla samorozwoju dziecka. Rola rodzica i nauczyciela jest drugorzędna. Materiał roboczy pomaga dziecku tworzyć pomysły dotyczące koloru, kształtu, rozmiaru. Ten system jest odpowiedni dla spokojnych dzieci, które nie mają deficytu uwagi i nadpobudliwości.

2. Kostki Zaitseva – program do nauki czytania dzieci od 2 lat. Zapamiętywanie listów odbywa się za pomocą kostek, tabel. Wadą tej metody jest to, że dziecko nie może rozdzielić osobnego dźwięku. Przyzwyczaja się do czytania w „magazynach”, jak napisano w kostkach.

3. System Nikitin to rodzaje zadań rozwojowych uporządkowane w celu zwiększenia ich złożoności. Jeśli dziecko nie może wykonać zadania, czeka w skrzydłach, aby dziecko dorastało. Minusem systemu jest to, że nie zwraca się uwagi na rozwój mowy. 

4. Podstawą metody Glenna Domana jest stymulacja komórek mózgowych za pomocą zewnętrznych bodźców, a mianowicie specjalnych kart. Wadą metody Domana jest nadmiar informacji, które mogą zaszkodzić psychice dzieci.

5. Technika Cecile Lupane testowana na swoich dzieciach. Do treningu możesz użyć wszystkiego, co było pod ręką. 

Wczesny rozwój to „uczenie się” dziecka od niemowlęctwa. A kiedy idą do szkoły o 6-7 lat, okazuje się, że pochłonęły już olbrzymią ilość informacji.

Wydajność uczenia się jest wysoka, gdy mózg rośnie. W wieku trzech lat uformowały się struktury mózgu, wzrost zakończył się o 80%. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w ciągu pierwszych 3 lat życia rozwijać intelektualnie dziecko.

Rodzice, którzy myślą stereotypowo, ograniczają rozwój siebie i dziecka. Nie możesz sztucznie ograniczać rozwoju intelektualnego dziecka tylko dlatego, że oni sami nie uważają tego za ważne! W pierwszych latach życia dziecko szybko się rozwija. Rodzice muszą tylko zrozumieć i stworzyć warunki do harmonijnego rozwoju..

- - - -